Schodiště a Sál předků
Schodiště a Sál předků tvoří významnou součást vnitřního uspořádání zámku Vranov nad Dyjí, spojující nejen historický a kulturní význam, ale i architektonickou eleganci a funkcionalitu.
Vranovský zámek: Krása a historie v každém detailu
Po roce 1687, podle plánů architekta Fischera, započala stavba monumentálního Sálu předků, který se stal jedním z nejvýznamnějších skvostů barokní architektury. Tento sál, založený na oválném půdorysu a zaklenutý nádhernou kupolí, dominuje celému zámku a svým uspořádáním organicky splývá s okolní krajinou. Jeho výzdoba je dílem předních umělců té doby. Sochař Tobias Kracker osadil výklenky kolem sálu sochami významných členů rodu Althannů, zatímco italští mistři se postarali o štukové ornamenty v interiéru. Alegoricko-mytologické fresky na kupoli, znázorňující příběhy antických hrdinů, jsou dílem rakouského malíře Johanna Michaela Rottmayra. Během osmi let, od roku 1687 do 1695, vznikl jeden z nejkrásnějších příkladů světské barokní architektury.
Rodinné dědictví a architektonické změny
Po smrti Michala Jana II. v roce 1702 pokračoval v jeho záměrech jeho syn Michal Heřman Althann, a po roce 1722 jeho snacha Marie Anna Pignatelli. Ta si objednala stavbu trojkřídlé zámecké budovy a upravila přístupový most, části předního hradu i průčelí. V rámci jejího působení byla rovněž upravena kaple a osazen dvouramenný barokní schodišťový prvek na čestném dvoře, doplněný dvěma významnými sousošími. Autorem těchto dynamických a působivě komponovaných skulptur je pravděpodobně italský mistr Lorenzo Mattieli. První sousoší zobrazuje Herakla, který vítězí nad Antaiem, a druhé zobrazuje Aenease, jak zachraňuje svého otce Anchísa z hořící Tróje. Tyto skulptury byly osobním císařským darem pro Marianu, která měla na císaře značný vliv a několikrát ho hostila na Vranově.

Slavnostní schodiště a jeho symbolika
Zajímavým architektonickým prvkem je schodiště do východního křídla zámku a do reprezentačních prostor Sálu předků. Tohle schodiště, postavené z kvalitního vápence, není jen praktickým spojením dvou pater, ale i významným estetickým prvkem, který okouzlí každého návštěvníka. Je bohatě zdobeno a ve své konstrukci připomíná barokní důraz na dynamiku a monumentálnost. Na obou stranách vchodu stojí zmíněná dvě sousoší, která symbolizují statečnost a hrdinství.
Historie a symbolika ve výzdobě
Sál předků, jehož interiér je vyzdoben nejen historickými portréty, ale i bohatými štukovými dekoracemi, je místem, kde se rodinná historie a prestiž setkávaly s uměním a symbolikou. Tato galerie portrétů významných členů rodu Althannů nejen uchovávala jejich památku, ale také symbolizovala jejich význam a postavení ve společnosti. Vysoké stropy a okna, která přivádějí přirozené světlo, dodávají prostoru majestátnost a vytvářejí unikátní atmosféru.