Pěší Felicitin okruh

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Občerstvení: Stánkové občerstvení před vstupem do zámku
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Pěší, mírně náročný romantický výlet v areálu Vranova připomíná Felicii Mniszkovou a její citový vztah k vranovské přírodě. Délka 4 km.

Související památky

Z náměstí ve Vranově zamíříme přes most do Benátek, odkud se nám nabídne neopakovatelný pohled na zámek.  Cesta pak stoupá podél zahrad a vilek vzhůru k lesu. Z jeho okraje se nabízí zajímavý pohled na historické jádro městečka, ale také na Mniszkův kříž a na mohutné skalní stěny hamerských vrás. Po turistické cestě pokračujeme na křižovatku lesních cest, kde odbočíme vpravo. Cesta začíná klesat a v ohybu se objeví impozantní silueta zámeckého sálu předků a spojovacího jižního křídla. Procházíme pak převážně listnatým lesem a scházíme k potoku ve Felicitině údolí, který přejdeme po historickém kamenném mostku. Zastavíme se před Felicitinou studánkou, drobnou stavbou z počátku 19. století, v níž zaujme reliéf tančících nymf. Podél řady malých domků pak dojdeme  před vstup do zámku, odkud zabočíme vpravo na klesající Kozí stezku, která nás zavede k mostu před Dyji a zpět na vranovské náměstí.    


Tipy na výlet

Nový Hrádek -pohled z příkopu na štítovou zeď staršího hradu

Trasa nabízí mimořádnou celodenní projížďku jádrem Národního parku Podyjí a nejcennější oblastí rakouského Nationalpark Thayatal. Navíc umožňuje návštěvu romantické...

Mniszkův kříž nad Vranovem v podzimní mlze

Okruh pojmenovaný po knížeti Karlu Clarym propojuje vyhledáváná historická a přírodní zákoutí Vranova s nečekanými výhledy do údolí Dyje. Délka 6 km.

Jeden z bunkrů meziválečného opevnění

Krátký a příjemný pěší výlet částí vranovského lesoparku s bunkry meziválečného opevnění a drobnými romantickými stavbami. Délka 3 km.